Słoneczny spacer z maluszkiem? Zadbaj o dobry krem z filtrem dla niemowląt

Słoneczny spacer z maluszkiem? Zadbaj o dobry krem z filtrem dla niemowląt

6 kwietnia 2021 0 przez admin

Dziecięca skóra jest wyjątkowo delikatna i narażona na wszelkie podrażnienia. Im młodsze dziecko, tym więcej uwagi trzeba poświęcić jego ochronie przeciwsłonecznej. W przypadku niemowląt bardzo ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem, które zabezpieczą skórę przed promieniowaniem UV. Jak wybrać dobre kremy z filtrem dla niemowląt?

Skóra niemowląt bardzo szybko reaguje na wszystkie negatywne czynniki – wystarczy kiepski skład proszku do prania, niewłaściwa dieta czy nadmiar słońca, a szybko staje się podrażniona i pojawiają się na niej różnego rodzaju wysypki. Przebywanie na słońcu, choć oczywiście pod wieloma względami jest korzystne dla niemowląt, nie służy, jeśli będzie w nadmiarze. Zanim zaczniemy wychodzić z maluszkiem na słońce, warto upewnić się, czy w ogóle jest to dla niego bezpieczne. Przede wszystkim, pamiętajmy, że dzieci do pół roku życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Jeśli wybieramy się z nimi na spacer, najlepiej przebywać w cieniu lub zapewnić ochronę przed słońcem w postaci parasolek czy innych akcesoriów w wózkach. Starsze niemowlęta mogą przebywać na słońcu maksymalnie kilkanaście minut. Zadbajmy o to, by nie był to czas najsilniejszego promieniowania w ciągu dnia – na spacer z dzieckiem w gorący, słoneczny dzień lepiej jest wyjść późnym porankiem lub po południu, gdy słońce nie będzie już tak mocno grzało.

Kremy z filtrem dla niemowląt – stosuj przed każdym wyjściem

Aby dziecięca skóra była zabezpieczona przed negatywnym wpływem promieniowania UV, warto przed każdym wyjściem z domu smarować dziecko dobrej jakości kremem z wysokim filtrem UV. Pamiętajmy, by smarować nie tylko buzię czy inne widoczne części ciała, ale całe ciało. Bawełniane ubranka niemowlęce nie zatrzymują bowiem promieniowania słonecznego, które przedostaje się przez ubranie. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę z tego, że krem z filtrem nie działa przez wiele godzin, nie zapewni więc odpowiedniej ochrony przez długi czas. Trzeba więc wychodzić na spacer od razu po posmarowaniu maluszka i nie przesadzać z czasem przebywania na słońcu. U malutkich dzieci bardzo szybko mogą pojawić się objawy przegrzania czy udaru cieplnego. Przed spacerem zaopatrzmy się również w wodę do picia dla dziecka, a także ewentualnie w ubranka do przebrania, gdy te pierwsze mocno się przepocą.

Kremy z filtrem mineralnym – najlepsza opcja dla niemowląt

W przypadku kosmetyków przeciwsłonecznych mamy do wyboru produkty z filtrem chemicznym oraz mineralnym. Dla maluszków zdecydowanie lepszym wyborem będą kremy z filtrem mineralnym. Zawierają one wyłącznie naturalne składniki, a ochrona przeciwsłoneczna jest uzyskiwana za pomocą substancji, które tworzą na skórze film i odbijają promieniowanie. Kremy z filtrem mineralnym nie zawierają żadnych sztucznych substancji, parabenów, substancji zapachowych, a także filtrów chemicznych, które mogą być dla delikatnej skóry dziecka niezbyt przyjazne. Wybierając krem z filtrem dla niemowląt, zwracajmy uwagę również na wysokość filtra SPF (sun protect factor). Im wyższy filtr, tym większa pewność, że dziecko będzie chronione przed słońcem na odpowiednim poziomie. W przypadku młodszych niemowląt, do pół roku, najlepszym rozwiązaniem będą kremy z filtrem 50. Starsze, ponad półroczne niemowlęta można smarować kremami z filtrem o poziomie 30. Zwracajmy jednak uwagę na to, czy wybrany krem chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Jak wybierać dobre kremy z filtrem?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój maluszek będzie dobrze chroniony przed promieniowaniem słonecznym, warto bardzo uważnie wybierać produkty przeznaczone do ochrony w letnie dni. Powinny to być kosmetyki przede wszystkim doskonale przebadane, przetestowane, polecane przez dobre instytuty czy laboratoria. Kremy dla dzieci muszą mieć atesty i certyfikaty, jakie są wymagane od produktów dla dzieci. Muszą być również w stu procentach bezpieczne. Warto zwracać uwagę nie tylko na to, jakie produkty kupujemy, ale również gdzie się w nie zaopatrujemy. Dobre kremy pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów można znaleźć w aptekach lub w sprawdzonych sklepach z produktami dla dzieci. Najlepiej jest wybierać kremy, które są znane, a także cieszą się pozytywnymi opiniami wśród rodziców, którzy już je wypróbowali. Na własnym dziecku nie warto eksperymentować, dlatego warto od razu zainwestować w kremy dobrej jakości.