Zalety nawadniania kropelkowego – czy sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Zalety nawadniania kropelkowego – czy sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

9 lutego 2021 0 przez admin

Każdy właściciel sadu, ogrodu czy działki warzywnej doskonale wie, jak niepokojąca może być długo utrzymująca się susza. Niestety, jeśli pogoda nie chce współpracować, trzeba samodzielnie zadbać o to, by rośliny ozdobne i uprawne miały zapewnione optymalne nawodnienie. Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest nawadnianie kropelkowe, które z powodzeniem wykorzystują zarówno właściciele przydomowych ogrodów, jak i więksi plantatorzy.

Na to, jak wygląda nasz ogród, mamy nie tylko my sami, jako ogrodnicy, ale również warunki atmosferyczne. Rośliny do intensywnego wzrostu potrzebują słońca, dobrych warunków glebowych, a także odpowiedniego nawodnienia. Nawet te rośliny, które w miarę dobrze znoszą kilka czy kilkanaście dni suszy, nie będą dobrze się czuły w sytuacji, gdy susza będzie się pogłębiała. Zarówno właściciele ogrodów i działek, jak i osoby posiadające większe gospodarstwa towarowe czy plantacje, co roku w sezonie letnim z niepokojem patrzą w niebo i czekają na deszcz. Gdy susza trwa długo i nic nie wskazuje na zmianę pogody, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

Tradycyjne podlewanie drogie i nieefektywne

Podlewać rośliny można ręcznie zwykłą konewką czy wężem ogrodowym. To dobra opcja w przypadku malutkich działek czy ogrodów, jednak na dłuższą skalę może to być równie męczące, co nieekonomiczne. Gdy podlewamy ogród wężem ogrodowym, wylewamy zbyt wiele wody, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji na posesji. Co więcej, mogą pojawić się miejsca, które pomimo podlania nadal będą suche. Dzieje się tak chociażby w przypadku ogrodów czy działek znajdujących się na stokach czy wzgórzach – nie ma szansy, by woda na dłużej zatrzymała się na górze- od razu będzie spływała w kierunku obniżenia terenu. Podczas gdy standardowe metody podlewania często zawodzą, z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania, wśród których warto wymienić nawadnianie kropelkowe.

Dlaczego warto zainwestować w linie kroplujące?

Nawadnianie kropelkowe opiera się na specjalnym systemie, który jest tworzony zgodnie z indywidualnymi potrzebami i dopasowany do konkretnego terenu. Jest to w pełni automatyczny system, którego podstawa działania są taśmy bądź linie kroplujące, czyli po prostu przewody, w których płynie woda. Linie kroplujące mają dziurki, które znajdują się tuż przy roślinach, dzięki czemu dostarczają wodę bezpośrednio do rośliny, a nie gdzieś obok. Woda ta jest niemal od razu wykorzystywana przez system korzeniowy rośliny. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się niemal we wszystkich warunkach. Linie kroplujące można montować w sadach, ogrodach, na dużych plantacjach, na rabatach z kwiatami ozdobnymi i na grządkach warzywnych. Niewielkie linie kroplujące sprawdzą się nawet w przypadku donic na tarasie czy na balkonie.

Korzyści ekonomiczne i nie tylko

Instalacja systemu nawadniania kropelkowego pozwala na ograniczenie kosztów związanych z podlewaniem ogrodu. System można bowiem zaprogramować tak, by dostarczał dokładnie tyle wody, ile jest potrzebne konkretnym roślinom. Sporo można więc zaoszczędzić na wydatkach na wodę, ale nie jest to jedyna zaleta. Regularne i systematyczne podlewanie pozwala roślinom osiągnąć optymalny wzrost, a także ilość i jakość plonów. To niezwykle ważne szczególnie w przypadku gospodarstw warzywnych czy plantacji, dla których jakość plonów przekłada się na czysty zysk ekonomiczny.

Dzięki liniom kroplującym można uniezależnić ogród i działkę od pogody. Można również nieco odpocząć od prac ogrodowych – nie ma już konieczności codziennego podlewania. Wszystko robi się samo, gdyż system działa automatycznie. Instalację można poprowadzić na gruncie lub wkopać ją w ziemię. Najlepiej sprawdza się w przypadku roślin wieloletnich, gdyż wtedy można z niej korzystać przez kilka sezonów bez konieczności zmiany jej położenia. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu możemy również mieć pewność, że rośliny będą mocniejsze, zdrowsze i bardziej odporne na choroby grzybowe czy bakterie. Jeśli woda po podlaniu nie będzie zalegała w pobliżu rośliny, nie będzie ona gniła ani rozwijała w sobie żadnych chorób.

Inwestycja w linię kroplującą może się z pozoru wydawać sporym wydatkiem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę obniżenie kosztów podlewania, a także dużo lepsze plony i efektywniejszy wygląd ogrodu, jest to wydatek, który na pewno się opłaci. Planując zainstalowanie nawadniania kropelkowego, warto korzystać z usług doświadczonych firm, które oferują rozwiązania pochodzące od sprawdzonych producentów i są w stanie wykonać linie kroplujące w stu procentach dopasowane do indywidualnych potrzeb.